REWERSYJNE POMPY CIEPŁA

Organizacja non-profit Collaborative Labelling and Appliance Standards Programme (CLASP), promująca podwyższone standardy efektywności energetycznej, przygotowała raport, z którego wynika, że przejście z klimatyzacji (AC) na rewersyjne pompy ciepła może dać wiele korzyści, w szczególności finansowych.

Raport został przygotowany w oparciu o analizę rynku w USA. Według wyliczeń ekspertów przejście z klimatyzacji na pompy ciepła do ogrzewania i chłodzenia  może przynieść oszczędności na rachunkach za energię rzędu 13,6 miliarda dolarów. Co więcej, eksperci sugerują, że USA mogłyby zmniejszyć emisję dwutlenku węgla (CO2) o 67 Mt, gdyby wszystkie 53,8 mln gospodarstw domowych, które obecnie używają klimatyzatorów z funkcją chłodzenia i tradycyjnych kotłów  (np. olejowe, gazowe), przeszły na pompy ciepła.

– Co sześć sekund w USA uruchamiany jest nowy kocioł lub klimatyzator, co oznacza, że domy tracą możliwość dekarbonizacji do czasu, gdy produkt będzie gotowy do wymiany – prawdopodobnie dopiero w latach 2035-2040

– czytamy w raporcie.

Już w 2022 roku 54 miliony amerykańskich domów będzie gotowych na wdrożenie ogrzewania hybrydowego.

Alternatywa dla tradycyjnych klimatyzatorów

Rewersyjne pompy ciepła stanowią opłacalną i wydajną alternatywę dla tradycyjnych klimatyzatorów, zwiększając bezpieczeństwo energetyczne i zmniejszając zużycie paliw kopalnych. CLASP proponuje, aby gospodarstwa domowe zachowały dotychczasowy system grzewczy, wykorzystując go jako uzupełnienie pompy ciepła przy niższych temperaturach.

Gaz ziemny jest obecnie najbardziej rozpowszechnioną formą ogrzewania gospodarstw domowych w USA, co daje możliwość zainstalowania 33 milionów pomp ciepła i znaczną redukcję emisji CO2 na poziomie 32 Mt.

CLASP zaleca, aby państwa zrewidowały standardy efektywności energetycznej tak, aby gospodarstwa domowe były neutralne klimatycznie pod względem paliwowym. Koniecznie jest wprowadzenie standardów, które wymagają, aby systemy chłodzące były elementem układów rewersyjnych.

Ponadto, według raportu, spółki energetyczne powinny wycofywać się z zachęt do stosowania klimatyzatorów jednokierunkowych (tylko chłodzących) i w ich miejsce wprowadzać zachęty do stosowania pomp ciepła. Również miasta i powiaty powinny wymagać wymiany klimatyzatorów na pompy ciepła poprzez kodeksy budowlane i inne przepisy lokalne.

Źródło: CLASP, Cooling Post

Leave a comment